Tatil Köyleri

Tatil Köyleri

Her yıl dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen ülkemizde, konaklama seçenekleri her beğeniye, ihtiyaca ve bütçeye uygun çok sayıda seçeneğin bulunabileceği oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor. Butik otellerden pansiyonlara, 5 yıldızlı lüks otellerden kiralık villalara kadar pek çok alternatifin arasında en popüler seçeneklerden bir tanesi de, bu yazıda kısaca bahsedeceğimiz tatil köyleri. Peki tatil köyü nedir ve diğer lüks konaklama seçeneklerinden nasıl ayrılır? Yazının geri kalanında, genel bilgilendirme maksadıyla bu soruları kısaca cevaplayacağız.

Tatil Köyü Nedir?

Basit bir biçimde tanımlamak gerekecek olursa; tatil köyü, büyük bir mahalleye benzetilebilecek geniş bir alana yayılan, içerisinde çeşitli bar ve restoranlar, spor salonu, spa, yüzme havuzları, eğlence merkezleri gibi konukların tatil boyunca otel dışına çıkma ihtiyacı hissetmeden faydalanabileceği pek çok seçenek yer alan işletmelerdir. “Resort” da denilen tatil köyleri, mecbur olmasa da çoğunlukla deniz kıyısına konumlanırlar ve konuklarına özel plajları vardır.

Tatil Köylerinde Faydalanabileceğiniz İmkanlar

Tatil köyleri, konuklara yalnızca kalacak konforlu bir yer sunmanın ötesine geçerek onlara tatil boyunca sıkılmadan vakit geçirebilecekleri, her ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri geniş bir yaşam alanı sağlarlar. Aslında diğer 5 yıldızlı lüks oteller ile kıyaslandıklarında tatil köylerinin en önemli farkı da buradadır.

Tatil köylerinde konukların faydalanabileceği imkânlar -işletmeden işletmeye değişiklik gösterebilse de- genel olarak şu şekilde sıralanabilir.

  • Her ihtiyaca hitap eden bir çeşitlilik sunan lüks odalar,
  • Dünya mutfaklarından örneklerin yer aldığı restoranlar,
  • Çeşitli cafe/bar seçenekleri,
  • Hem çocukların, hem de yetişkinlerin ilgisini çekebilecek eğlence aktiviteleri,
  • Spor salonu, spa gibi alanlar
  • Özel plaj
  • Çocuklar için özel alanlar ve uygulamalar
  • Açık ve kapalı dinlenme alanları, oturma/okuma salonları