5 Yıldızlı Oteller

5 Yıldızlı Oteller

Tatilcilerin otel seçimi yaparken dikkate aldığı birden fazla faktör var. Bunlar arasından ilk akla gelenler otelin konumu, sunduğu imkânlar ve tabii ki fiyatlar. Bunların yanı sıra, bu makalenin konusu olan yıldız sayısı da otel seçiminde önemli bir rol oynayabiliyor. Peki yıldız sayıları neyi ifade ediyor? Bu “not” otellere kim tarafından hangi koşullar altında veriliyor? Yazının geri kalanında, bu soruları cevaplayacak ve 5 yıldızlı otellerin temel özelliklerinden bahsedeceğiz.

Otellerin Yıldız Sayıları Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Yıldız ile derecelendirme sistemi, ilk olarak 50’li yıllarda Forbes Travel Guide tarafından uygulanmıştır. Günümüzde ise, farklı ülkelerdeki otellerin yıldız derecelendirmesi, belli başlı kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de, diğer tüm turistik oluşumlar gibi oteller de Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlıdır, ve derecelendirilmeleri de bu kurum tarafından yapılır.

7 Yıldızlı Oteller Hakkında

Her ne kadar popüler bir konsept olsa da, aslında resmi olarak tanınan 7 yıldızlı bir otel yok. 7 yıldız, daha çok resmi olarak 5 yıldızla derecelendirilmiş olan bazı lüks otellerin -Dubai’deki ünlü Burj Al Arab gibi- pazarlama sürecinde kullanılan gayriresmi bir derecelendirmedir.

5 Yıldızlı Otellerin Öne Çıkan Özellikleri

5 yıldızlı otellerden önce, ilk başta diğer derecelerdeki otellerin temel özelliklerine genel olarak bakalım:

1 Yıldızlı Otel – En az 10 tane odası, kahvaltı salonu ve lobisi bulunur.

2 Yıldızlı Otel – Yukarıdakilere ek olarak odalarda misafirlerin kullanımı için klima, saç kurutma makinesi gibi araçlar ve içecekler bulunur.

3 Yıldızlı Otel – Yukarıdakilere ek olarak odalarda televizyon bulunur ve otelin bir yüzme havuzu vardır. Bunların yanı sıra çamaşır yıkama, kuru temizleme gibi hizmetler de konuklara sunulur.

4 Yıldızlı Otel – Yukarıdakilere ek olarak, kıymetli eşyalar için kasa, profesyonel eğitimli personel, daha geniş bir yemek menüsü; bar, cafe, eğlence merkezi gibi alanlar ve revir bulunur.

5 yıldızlı otellerde ise, yukarıda bahsedilen imkân ve kolaylıklara ek olarak, artık lüks kategorisine girmeye başlayan birtakım ekstra hizmetler vardır. Bunlardan birkaç tanesi:

  • Daha geniş bir restoran yelpazesi, dünya mutfağından örnekler,
  • Odalarda tek kullanımlık terlik, havlu, ayakkabı sileceği gibi ürünler,
  • Özel oturma alanları ve bu alanlarda içecek hizmeti,
  • Kaliteli mobilyalar ile dekore edilmiş, yüksek konfor sunan odalar,
  • Odalarda kablosuz internet bağlantısı,
  • Oda servisi,
  • Odaların banyolarında resepsiyonla bağlantılı telefon,
  • Otopark hizmeti

Bunlar Spa, hamam, profesyonel gösterilerin yer aldığı eğlence aktiviteleri, tenis kortu, çocuklara özel hizmetler gibi pek çok hizmet ve ayrıcalık ile çeşitlendirilebilir. 5 yıldız derecelendirmesine sahip farklı oteller, konuklarına farklı hizmetler ve kolaylıklar sunmaktadır. Bu yüzden, otel seçiminden önce otelin sunduğu hizmetler ve imkânlar detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilmelidir.