Ödüller

7. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’nde 8 Ödül - 2008

ELA QUALITY RESORT OTEL, GASTRONOMİDE KALİTESİNİ BİR KEZ DAHA TAÇLANDIRDI… Birçok ödüle sahip olan Ela Quality Resort Otel, Dünya ve Türk mutfağı'nın profesyonel aşçılarını ve gastronomi severleri buluşturan 7. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’nde de ödüle doymadı. 2008 yılında yurt içinden 1200, yurt dışından 20 ülkeden 800 aşçının katıldığı festival alanında dünyanın en önemli yarışmalarından biri olarak gösteriliyor. 21 Mart’tan bu yana TUYAP’ta devam eden Festivalde bu yıl da İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan, Rusya, , Kanada, Ukrayna, Romanya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden katılan yaklaşık 1684 aşçı çeşitli dallarda madalya almak için yarıştı. Uluslar arası juri üyelerinden oluşan juri heyeti 150 şefin yurtdışından katıldığı yarışmada Ela Quality Resort ekibi de farklı dallarda ödüle layık görüldü. Yarışmada Ela Quality Resort Oteli, aynı zamanda Aşçılar Milli Takımı’nda olan Executive Sous Chef Muzaffer Aydın, Fransız Mutfağı Şefi Ferhat Ülker ve Mutfak Süsleme Sanatçısı Abdi Gündüz temsil etti. Ekip, otelin Osmanlı Saray Mutfağından örnekler sunduğu Kuşhane A La Carte Restoranı mönüsünde bulunan “Pekmezde Pişirilmiş Ayva Eşliğinde Kuzu Küşnemesi” yemeği ile 20 yerli, 20 yabancı olmak üzere toplam 40 rakip takımı geride bırakarak Kuzu Yemeği Ustaları Dalında Altın Madalya’ya layık görüldü. Yarışmada, otelin Fransız Mutfağından örnekler sunan La Passion A La Carte Restoranı mönüsünde yer alan “Somon Kek Üzerine Morel Mantarı Dolması” ise altın madalyanın sahipsiz kaldığı Mantar Yemeği Ustaları Dalında Bronz Madalya ödülü aldı. Altın madalyanın sahipsiz kaldığı bir diğer dal olan Modern Mutfak Dalında ise otelin La Perla Italyan A La Carte Restoranı mönüsünde yer alan “Bıldırcına Sarılı Karides ve Taze Baharatlarla Panelenmiş Dana Bonfilesi” Ela Quality Resort Ekibine Gümüş Madalya getiren lezzet oldu. Ödüle doymayan ekip Yerel – Özgün Mutfak Dalında ise yine Kuşhane A La Carte Restoranı mönüsünde yer alan “Balık İslim Kebabı” ve Teppanyaki Hida Japon A La Carte Restoranı mönüsünde sunulan “Bal ve Susamla Panelenmiş Somon Balığı” yemekleriyle iki adet Merit Ödülünü evine götürmeyi başardı.

Açıldığı günden bu yana sunduğu farklı lezzetlerle konuklarını adeta gastronomik bir yolculuğa çıkartan Ela Quality Resort Otel mutfak ekibi sadece reçetelerini taçlandırmakla yetinmedi, sundukları lezzetleri görsel bir şölene dönüştürerek izleyenlerle buluşturarak Buz Kesimi ve Sebze Oymacılığı Dallarında da iki Altın Madalya’yı hak eden ekip oldu.

Taklit yemekler değil, Türk ve Dünya Gastronomisi
Açılışından beri sunduğu “yiyecek-İçecek” konsepti ile hayli iddialı olan Ela Quality Resort Otel’de bir ana restoranın yanı sıra 7 a la carte restoran hizmet veriyor. Deniz ürünleri, Ege, Meksika, İtalyan, Fransız, Japon, Osmanlı mutfakları Ela’da ziyaret edilmesi gereken lezzet durakları.

Gerek donanımı, gerek mimarisi, gerekse sunduğu hizmetle bölgede lider olan “Teppanyaki Hida” Japon A La Carte Restoranı ve Chaîne des Rôtisseurs sertifikalı Kuşhane Osmanlı A La Carte Restoranı ise herkesin en az bir kez mutlaka ziyaret etmesi gereken a la cartelar.

Ödüllü tarifler şimdi Ela Quality Resort Otel’de sizlerin beğenisini bekliyor…